11.10.2018 -

Česká louka

Pořadatelem první soutěže, které se v letošním školním roce naše škola zúčastnila, byla ZOO Ostrava. Soutěž se tedy týkala přírody, konkrétně byla zaměřena na volně žijící zvířata, rostliny a houby na loukách a polích. Mohli se ji zúčastnit žáci 4. a 5. třídy. Je to soutěž s tradicí a letos se ji zúčastnilo přes 70 družstev.

Naši školu reprezentovala dvě družstva tvořena třemi žáky páté třídy a sedmi žáky třídy čtvrté. Jedno družstvo si zvolilo název Přírodní experti a druhé se jmenovalo Chodící encyklopedie.

Protože rozsah soutěže byl velmi velký, tak jsme si přípravu rozdělili. Někdo se zaměřil hlavně na motýly, jiní na rostliny na polích či loukách, další na zvířata na poli atd.

Soutěž probíhala ve třech dnech. My jsme soutěžili v pátek 14. 9. Měli jsme smůlu na počasí, v jednu chvíli silně pršelo, a to bylo jednou z příčin, že naše družstvo čtvrťáků nesplnilo jednu disciplínu, a tak nemohlo být zařazeno do konečných výsledků. O to větší radost jsme měli z postupu druhého družstva do finále, které se uskutečnilo ve čtvrtek 27.9. To už nám počasí přálo a soutěž jsme si užili. Zatímco první kolo soutěže vyžadovalo po soutěžících hlavně rychlost a znalosti, finále se týkalo znalostí a dovedností. Např. závodníci museli za 8 minut vytáhnout pomocí pinzety co nejvíce červů z pilin nebo pomocí zobáku čápa (složeného ze dřeva) přenášet klouzající kuličku z jednoho kbelíku s vodou do druhého. Znalosti byly ověřovány testem se spoustou záludných otázek, např. proč žížaly vylézají za deště na povrch. Ještě před vyhlášením výsledků soutěže jsme se byli podívat v pavilonu opic, hrochů a v Nočním světě a pak už jsme spěchali na vyhlášení vítězů.  Vyhlášení výsledků začalo od posledního pátého místa, takže jsme měli po každé velkou radost, že neslyšíme jméno našeho týmu. Chodící encyklopedie byla jmenována na krásném druhém místě. Celé družstvo dostalo diplom a každý z družstva batoh, zápisník a pár fotek zvířat.

Soutěž se nám velice líbila, byla všestranná, v krásném prostředí. Páťákům je líto, že už příští rok tato soutěž pro ně nebude a čtvrťáci se už na ni těší.

Mgr. N. Malaníková